V starejšem življenjskem obdobju se zmanjšujejo motorične zmožnosti, poslabša se koordinacija gibov, kar lahko povzroča težave pri hranjenju, gibalne omejitve pa otežujejo tudi samo nabavo in pripravo hrane. Na željo po prehranjevanju vpliva slabšanje funkcije okusa in vonja, kar pomembno vpliva na zmanjšanje apetita in žeje. Do zmanjšanja zaznavanja dehidracije prek občutka žeje pride tudi zaradi starostnih sprememb v centru, ki uravnava občutek žeje. Oslabita tudi vid in sluh, kar lahko še dodatno prispeva k zmanjšani zmožnosti obvladovanja vseh dejavnosti, povezanih s prehranjevanjem. Zmanjšujejo se vse funkcije gastrointestinalnega (prebavnega) sistema, tako da se pojavijo: slabše žvečenje (patologija zobovja in ustne votline s protetiko), težave pri požiranju, zmanjšanje pretoka sline in zmanjšano izločanje želodca (hipoacidnost) z upočasnjeno peristaltiko črevesja in zmanjšanjem izločanja prebavnih sokov v celotnem prebavnem traktu. Posledično to lahko vodi v zaprtje skupaj z zmanjšanjem absorpcije hranil in presnove.
Starejši odrasli zaradi težav z žvečenjem in prebavo pogosteje uporabljajo takšne načine priprave hrane, pri katerih hrana izgublja na prehranski vrednosti, na primer prekuhavanje zelenjave.
V starejšem življenjskem obdobju se najpogosteje pojavljajo različne kronične bolezni, ki lahko vplivajo na apetit in zmožnost uživanja posameznih skupin živil. Tudi stranski učinki zdravil (neješčnost, slabost, spremenjen okus, interakcije med hrano in zdravili) lahko odvračajo od hranjenja in povzročajo podhranjenost. Zaradi oslabljenega delovanja imunskega sistema, do katerega pride v starosti, so starostniki bolj dovzetni za okužbe in zastrupitve z živili.
Zaradi vsega naštetega je v tretjem življenjskem obdobju uživanje zdravih in varnih živil še posebej pomembno.
Ob upoštevanju preprostih pravil pri izbiri živil in pripravi hrane se lahko tveganju za okužbe in zastrupitve z živili izognemo:
Določena živila lahko vsebujejo škodljive mikroorganizme, zaradi katerih lahko zbolimo.
Starostnikom zato svetujemo, da se izogibajo uživanju:
Predvsem naj velja:
Vir: Nacionalni inštitut za javno zdravje